Aktualności 2021 - Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego w Błoniu

Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności 2021

Aktualności
 

___________________________________________________________

___________________________________________________________

P
rojekt „WŁĄCZ ŻYCIE”

30.11.2021r. odbyło się ostatnie szkolenie z projektu „Włącz życie”, którego przy współpracy
z Powiatem Warszawskim Zachodnim, nasza Stacja Pogotowia Ratunkowego była organizatorem.
W szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy wzięło udział 240 uczniów z 6 szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu warszawskiego zachodniego. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia szkolenia, które poprowadzili nasi Ratownicy Medyczni. Uczniowie szkół podczas szkolenia zdobyli wiedzę z zakresu:

- złote 5 min w pierwszej pomocy, czyli walka z czasem w ratownictwie,
- bezpieczeństwo ratownika,
- przepisy prawa a pierwsza pomoc,
- wzywanie pomocy,
- poszkodowany nieprzytomny,
- nagłe zatrzymanie krążenia (ćwiczenia praktyczne na nowoczesnych fantomach),
- urazy (ćwiczenia praktyczne z apteczkami),
- stany nagle,
- zakrztuszenia (ćwiczenia praktyczne).

Planowany na grudzień finał projektu czyli MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY W UDZIELANIU PIERWSZEJ POMOCY „WŁĄCZ ŻYCIE”, ze względu na obecną sytuację epidemiczną zostaną przeprowadzone w przyszłym roku.

___________________________________________________________


Szkolenie z pierwszej  pomocy  przedmedycznej  dla  Powiatowego  Centrum  Pomocy  Rodzinie w Powiecie Warszawskim Zachodnim

Ratownicy Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego niedawno mieli okazję podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z Pracownikami Powiatowego     Centrum     Pomocy     Rodzinie w Powiecie Warszawskim Zachodnim. Ratownicy przeprowadzili szkolenie, którego tematem była Pierwsza Pomoc Przedmedyczna. Uczestnicy ćwiczyli nabyte umiejętności na sobie nawzajem, a także na fantomach. Ważne jest aby wszyscy szlifowali udzielanie Pierwszej Pomocy, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy przydadzą się te umiejętności.

______________________________________________________________________________________________________________________


Włącz życie - szkolenie dla uczniów z udzielania pierwszej pomocy

„Włącz życie” to projekt obejmujący szkolenia z zakresu pierwszej pomocy skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, którego organizatorem jest Powiat Warszawski Zachodni i Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Błoniu.
Wiele osób nie potrafi udzielać pierwszej pomocy, boi się to robić lub nigdy nie było na kursach pierwszej pomocy, ani nie interesowało się tą tematyką. Warto przypomnieć, że każdy obywatel ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Dzisiaj wiedza o pierwszej pomocy jest niezbędna. Umożliwia udzielenie pomocy osobom, które odniosły obrażenia w wypadku, lub w nagłej sytuacji, jeszcze przed przybyciem ratowników. Czasami na pomoc trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut. Nie można zmarnować tego czasu! Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób posiadało przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie pierwszej pomocy. Podczas trwania projektu młodzież
uczęszczająca  do szkół  na terenie powiatu   nabędzie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, aby w nagłej sytuacji byli w stanie uratować komuś życie. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat ukończenia szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Kadra instruktorska wytypuje dodatkowo 5 osób, które otrzymają nominacje na MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY W UDZIELANIU PIERWSZEJ POMOCY „WŁĄCZ ŻYCIE”, które odbędą się na początku grudnia 2021.
Pierwsze kursy już się odbyły w Zespole Szkól Nr 1 im. M. Wańkowicza w Błoniu i w Zespole Szkół Nr 1 im. Tony Halika w Ożarowie Mazowieckim. W spotkaniu wzięli udział Pan Romuald Reszka – Członek Zarządu PWZ oraz Pan Piotr Kosyl -  Dyrektor Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego
 w Błoniu.

Galeria zdjęć >>>

___________________________________________________________


„Szanuję, akceptuję, nie hejtuję”

Kampania społeczna pn. „Szanuję, akceptuję, nie hejtuję” jest wspólną inicjatywą Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego
z siedzibą w Starych Babicach oraz Powiatu Warszawskiego Zachodniego.
Głównym celem kampanii jest pokazanie młodym ludziom jak radzić sobie z hejtem i gdzie szukać pomocy.
Zapraszamy do zapoznania się z załączonym materiałem. Trzeba interweniować i zdecydo- wanie przeciwstawić się takim zachowaniom.
Link do filmu >>> https://youtu.be/t--eSEa62xQ

___________________________________________________________


Wizyta uczniów szkół podstawowych

Uczniowie klas 1-3 Szkół Podstawowych z terenu Powiatu Warszawskiego Zachodniego przy okazji organizowanych spotkań edukacyjnych w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej PWZ w Błoniu mają możliwość zaznajomienia się również z tajnikami pracy Zespołów Ratownictwa Medycznego.
Podczas tych spotkań dzieci dowiadują się na czym polega praca ratownika medycznego, jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz jak prawidłowo wezwać służby ratunkowe. Ponadto każdy z uczestników ma szansę obejrzeć z bliska ambulans, jego wyposażenie oraz  przez chwilę poczuć się jak ratownik medyczny.


Galeria zdjęć >>>


___________________________________________________________


BEZPIECZNE WAKACJE


W ostatni weekend czerwca MDP OSP Żelechów zorganizowała Piknik pod hasłem BEZPIECZNE WAKACJE dla dzieci.  Mieliśmy przyjemność wesprzeć tę inicjatywę przekazując breloczki ratownicze z maseczką i rękawiczkami oraz inne gadżety na przygotowaną na tym wydarzeniu loteriadę. Cieszą nas takie inicjatywy propagujące szkolenie dzieci i młodzieży z zakresu pierwszej pomocy oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji!


Galeria zdjęć >>>

___________________________________________________________

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego