Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego Powiatu Warszawskiego Zachodniego

AKTUALNOŚCI, strona 1:

Przekazanie Ambulansu Ratunkowego na rzecz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomiankach

Utworzono dnia 24.06.2026

Z ogromną satysfakcją informujemy, że SP ZOZ Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego PWZ w dniu 15.06.2026 r. przekazała ambulans ratunkowy na rzecz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomiankach.
Choć pojazd zakończył już służbę w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, nadal może być cennym wsparciem podczas działań szkoleniowych, ćwiczeń oraz zabezpieczeń prowadzonych przez druhów OSP.
Zdjęcia wykonał Pan Marcin Łada

czytaj dalej... na temat: Przekazanie Ambulansu Ratunkowego na rzecz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomiankach

Ćwiczenia Służb Ratunkowych na terenie WKD w Grodzisku Mazowieckim

Utworzono dnia 24.06.2026
16.06.2026 r. Zespoły Ratownictwa Medycznego Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego Powiatu Warszawskiego Zachodniego uczestniczyły w wielosłużbowych ćwiczeniach na terenie Warszawskiej Kolei Dojazdowej w Grodzisku Mazowieckim. Celem przedsięwzięcia było sprawdzenie współdziałania służb podczas zdarzenia o charakterze masowym oraz doskonalenie procedur reagowania kryzysowego.
Scenariusz zakładał detonację ładunku wybuchowego, wykolejenie pociągu oraz dużą liczbę osób poszkodowanych. Ratownicy medyczni wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pracownikami WKD prowadzili działania ratownicze, segregację medyczną poszkodowanych oraz organizację punktów medycznych.
Dziękujemy ratownikom za udział w ćwiczeniach oraz wszystkim służbom i instytucjom za zaangażowanie oraz profesjonalną współpracę podczas ćwiczeń.

Sukces naszego zespołu na III Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym

Utworzono dnia 24.06.2026

W dniach zawodów w Sulisławiu (17-19.06.2026 r.) naszą SP ZOZ Powiatową Stację Ratownictwa Medycznego PWZ reprezentował Zespół Ratownictwa Medycznego w składzie:
- Maciej Gołębiewski
- Antoni Krakowiak
Zawody zostały zorganizowane przez Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego i zgromadziły zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski, które zmierzyły się z wymagającymi i realistycznymi scenariuszami ratunkowymi.
Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami praktycznymi oraz doskonałą współpracą podczas takich zadań jak:
- zatrzymanie krążenia w karetce,
- wstrząs neurogenny u pacjenta po upadku z pierwszego piętra,
- amputacja urazowa kończyny dolnej,
- poród w warunkach przedszpitalnych,
- toksyczny obrzęk płuc,
- zatrzymanie krążenia w mechanizmie zatorowości płucnej.
Nasi ratownicy zaprezentowali wysoki poziom przygotowania i zaangażowania, zajmując 10. miejsce w klasyfikacji końcowej na 33 zespoły!
Ten wynik ma dla nas szczególne znaczenie, ponieważ oznacza, że jest to już druga drużyna naszej stacji, która zakwalifikowała się do Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym!
Serdecznie gratulujemy Maciejowi i Antoniemu świetnego występu oraz dziękujemy za godne reprezentowanie naszej stacji. Jesteśmy dumni z Waszego osiągnięcia i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy podczas Mistrzostw Polski!

czytaj dalej... na temat: Sukces naszego zespołu na III Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym

Piknik Edukacyjny - „Wiedza ratuje życie"

Utworzono dnia 11.06.2026
Ponad 500 młodych uczestników na pikniku „Wiedza ratuje życie” w siedzibie LPR
Bezpieczeństwo podczas wakacji, pierwsza pomoc oraz właściwe reagowanie w sytuacjach zagrożenia były głównymi tematami pikniku edukacyjnego „Wiedza ratuje życie”, który odbył się w siedzibie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyło ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży z bielańskich szkół i przedszkoli.
Piknik rozpoczęła realistyczna symulacja wypadku z udziałem użytkownika hulajnogi. Przedstawiciele służb ratunkowych i mundurowych prezentowali zasady postępowania w przypadku zdarzeń drogowych oraz wyjaśniali, jak prawidłowo wezwać pomoc i zabezpieczyć miejsce wypadku do czasu przyjazdu ratowników.
Wakacje to okres zwiększonego ryzyka wypadków z udziałem dzieci i młodzieży. Dlatego organizatorzy wydarzenia położyli szczególny nacisk na edukację dotyczącą bezpiecznego korzystania z hulajnóg i rowerów, zasad wypoczynku nad wodą oraz unikania zagrożeń podczas prac gospodarskich i aktywności na świeżym powietrzu.
Na uczestników czekały liczne pokazy, warsztaty i stanowiska edukacyjne. Dzieci mogły nauczyć się podstaw udzielania pierwszej pomocy, poznać wyposażenie służb ratunkowych oraz z bliska obejrzeć karetki, radiowozy i wozy strażackie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prezentacje sprzętu wykorzystywanego przez ratowników medycznych, strażaków i policjantów.
Współorganizatorami przedsięwzięcia byli m.in. Urząd Dzielnicy Bielany, Komenda Stołeczna Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Straż Miejska m.st. Warszawy, Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego w Błoniu, Fundacja Jednym Śladem, DoctorMotoClub, PZU Zdrowie oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Jolanta Sobierańska-Grenda. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Katarzyna Kacperczyk – podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, prof. Robert Gałązkowski, Grzegorz Pietruczuk - burmistrz Bielan i dr Marcin Podgórski - dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
PSRM podczas pikniku reprezentowali Pani Małgorzata Muranowska ratownik medyczny, Pan Jarosław Jakubowski pielęgniarz koordynujący oraz dr Artur Kamecki z-ca dyrektora Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego w Błoniu. 
Jak podkreślali organizatorzy, połączenie atrakcyjnych pokazów z praktyczną edukacją sprawia, że wiedza dotycząca bezpieczeństwa i ratowania życia trafia do młodych odbiorców w sposób skuteczny i angażujący. Piknik był ważnym elementem działań profilaktycznych prowadzonych przed rozpoczęciem letniego wypoczynku.
Źródło zdjęć: strona internetowa LPR >>>

 

czytaj dalej... na temat: Piknik Edukacyjny - „Wiedza ratuje życie"

PL MYŚL. JEDŹ. ŻYJ - Kampania na rzecz bezpieczeństwa użytkowników hulajnóg elektrycznych

Utworzono dnia 09.06.2026

Pod takim hasłem wspólnie ze Starostwem Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Komendą Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz Państwową Strażą Pożarną Powiatu Warszawskiego Zachodniego realizujemy kampanię społeczną, której celem jest promowanie bezpiecznego korzystania z hulajnóg.
Coraz częściej spotykamy na drogach i chodnikach dzieci oraz młodzież poruszające się hulajnogami. Niestety, rośnie również liczba wypadków i urazów związanych z nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa.
Dlatego przygotowaliśmy krótki film edukacyjny skierowany do dzieci, rodziców i opiekunów. Przypominamy w nim o najważniejszych zasadach bezpiecznej jazdy, znaczeniu kasku ochronnego oraz odpowiedzialnym zachowaniu w ruchu drogowym.
Mówimy także o najczęstszych urazach związanych z jazdą na hulajnodze oraz o bezpiecznym ładowaniu i przechowywaniu hulajnóg elektrycznych, aby ograniczyć ryzyko pożaru.
Zachęcamy do obejrzenia materiału i rozmowy z dziećmi o bezpieczeństwie.
Pamiętajmy – chwila rozwagi może zapobiec tragedii.

Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomiankach

Utworzono dnia 02.06.2026
01.06.2026 SP ZOZ Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego PWZ miała ogromną przyjemność uczestniczyć w Dniu Dziecka w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomiankach! 
Nasz Zespół Ratownictwa Medycznego pokazał dzieciom, jak wygląda praca w karetce, do czego służy specjalistyczny sprzęt i jak udziela się pierwszej pomocy.
Dlaczego to takie ważne?
Bo edukacja od najmłodszych lat buduje świadomość, odwagę i gotowość do reagowania w sytuacjach zagrożenia. Dzieci mogły dotknąć, zobaczyć, zapytać, a przede wszystkim zrozumieć, że ratownicy są po to, by pomagać.
Takie spotkania oswajają najmłodszych z medycyną ratunkową, uczą szacunku do służb i pokazują, że pomoc drugiemu człowiekowi to coś naturalnego.
Dziękujemy za zaproszenie i cudowną atmosferę! 
 
czytaj dalej... na temat: Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomiankach

Piknik Edukacyjny

Utworzono dnia 01.06.2026

SP ZOZ Powiatowa Stacja Ratownictwa PWZ uczestniczyła w wydarzeniu „Dar Serca"

Utworzono dnia 23.05.2026

SP ZOZ Powiatowa Stacja Ratownictwa PWZ miało przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu „Dar Serca", promującym ideę honorowego krwiodawstwa oraz niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Podczas akcji uczestnicy mogli oddać krew, a także wziąć udział w pokazach udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez naszych ratowników medycznych. Była to doskonała okazja do zdobycia praktycznej wiedzy i przypomnienia zasad właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Na ręce Dyrektora Stacji zostały również złożone podziękowania za zaangażowanie oraz udział SP ZOZ Pogotowia Ratunkowego w wydarzeniu. 
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz wszystkim uczestnikom za obecność, zaangażowanie i otwarte serca. Każda oddana kropla krwi to realna pomoc dla potrzebujących. 

czytaj dalej... na temat: SP ZOZ Powiatowa Stacja Ratownictwa PWZ uczestniczyła w wydarzeniu „Dar Serca"

Szkolenie dla kierowców z SP ZOZ Pogotowie Ratunkowe w Błoniu

Utworzono dnia 22.05.2026

13 maja 2026 r. SP ZOZ Pogotowie Ratunkowe w Błoniu brało udział w szkoleniu dla kierowców, prowadzonym przez funkcjonariuszy Policji w ramach zawartego porozumienia o współpracy.
Szkolenie miało na celu podniesienie bezpieczeństwa na drodze oraz doskonalenie umiejętności uczestników w zakresie reagowania w sytuacjach zagrożenia. W trakcie zajęć omówiono m.in. zasady bezpiecznej jazdy, przepisy ruchu drogowego.
Dziękujemy Policji za profesjonalne przeprowadzenie szkolenia oraz wszystkim uczestnikom za aktywny udział.

czytaj dalej... na temat: Szkolenie dla kierowców z SP ZOZ Pogotowie Ratunkowe w Błoniu

Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym w Katowicach

Utworzono dnia 18.05.2026
W dniach 13-15.05.2026 r. w Katowicach odbyły się Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Z ramienia SP ZOZ Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego PWZ startował zespół w składzie Małgorzata Michnowska i Marcin Krzowski.
Zawodnicy musieli zmierzyć się z 4 zadaniami nocnymi oraz 5 dziennymi. Były to:
- wypadek motocyklisty
- poród w karetce 
- zdarzenie masowe w kopalni
- nzk u osoby dorosłej
- upadek dziecka z hulajnogi
- pomoc przegrzanemu strażakowi wyciągniętemu z pożaru
- pomoc żołnierzowi z krwotokiem kończyny i szyi
- postępowanie z pacjentem z odmą
- niemowlę z sepsą
Zadania były wymagające, do pokonania 40 zespołów, ale naszym zawodnikom udało się wygrać 2 konkurencje  (dziecko na hulajnodze, pacjent z odmą), a ostatecznie uplasować na fenomenalnym 4 miejscu.
Bardzo dziękujemy organizatorom Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach za ciekawe scenariusze zadań i świetną zabawę, a wszystkim drużynom składamy gratulacje i do zobaczenia na następnych zawodach! 
czytaj dalej... na temat: Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym w Katowicach

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2026 Brak wydarzeń w tym miesiącu.